Mam 13 lat, 166 cm, 56 kg - czy to za dużo?

Witam, Chciałabym schudnąć do 50 kg - koniecznie, (najlepiej do końca wakacji). Jestem gotowa na wszystko, mam bardzo dobre nastawienie. Oczywiście nie chcę się głodzić, żeby jeszcze choć trochę urosnąć. Codziennie jeżdżę na tak zwanym rowerku przez 15 minut, potem robię 20 - 30 brzuszków. Wychodzę bardzo często i przechodzę z 2 - 3 km dziennie. Chodzę czasem na basen, bądź w upalne dni na plażę. Jednak na więcej ćwiczeń nie mam siły, a to tylko dlatego, że przeszkadza mi w tym wakacyjny upał. Szybko się pocę, a przy tym i męczę. Czasem nawet nie mam siły na nic i niczego mi się nie chce... Moim najgorszym utrapienie są uda i łydki. Chciałabym, żeby moje nogi były szczuplejsze. No i troszkę z brzucha i ramion spadło. Ogólnie nie jestem grubą osobą, wręcz przeciwnie. Jednak chciałabym być o te 6 kg chudsza. Najbardziej wstydzę się moich nóg. Chciałabym dostać jakieś wskazówki do ćwiczeń. No i jak mam się odżywiać? Ograniczam słodycze do zera. Jem dość często w mniejszych ilościach. Czasem próbuję oszukać mój żołądek i piję po prostu dużo wody mineralnej. Jednak chciałabym poradę na szczególniejszą dietę. Z góry dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam,
KOBIETA ponad rok temu

Natalio,

masz 13 lat i uwierz mi, że nie jest to dobry wiek na odchudzanie, ponieważ rozwijasz się jeszcze. Większość kobiet marzy o idelanej figurze, ale mało kto może ją osiągnąć. Czasem warto zaakceptować swoje ciało i żyć w zgodzie z sobą, zwłaszcza, że Twoja masa ciała jest prawidłowa i mieści się w zakresie normy.

Bardzo dobrze, że jesteś aktywna fizycznie. Nie chodzi o to, żeby katować się ćwiczeniami. Ważne, aby pamietać o regularnej aktywnośći fizycznej. Godziny spędzane przed telewizorem i komputerem skutkują nadwagą i rozwojem schorzeń z nią związanych, więc nie warto prowadzić siedzącego trybu życia. Zaleca się przynajmniej 30-40 minut ruchu dziennie.  Czasem można sobie pozwolić na przerwę i nie trzeba mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, zwłaszcza gdy jesteśmy w gorszej kondycji, czy mamy ,,zły'' dzień.

Powinnaś odżywiać się zgodnie z piramidą żywienia.

Im niżej dany produkt znajduje się na piramidzie, tym więcej powinnaś do jeść. Produkty ze szczytu piramidy, czyli: słodycze, czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce, powinny być jedzone sporadycznie. Podstawą Twoje diety powinny być produkty zbożowe, warzywa, owoce, chude produkty białkowe. Posiłki komponuj tak, aby zawierały każdą z grup żywnościowych, czyli np

obiad:
produkt zbożowy: kasza, ryż brązowy lub makaron razowy
warzywa: surówka lub gotowane
białko np. ryba lub chude mięso (kurczak, indyk)

na śniadanie:
kanapka z razowego chleba z chudą wędliną lub twarogiem i warzywami lub musli z jogurtem i owocami.

Jedz 5 regulanych posiłków w ciągu dnia - to bardzo istotne. Powinny to być 3 większe posiłki i 2 mniejsze w formie przekąsek np. jogurt i owoc, sałatka jarzynowa, mała kanapka itp.

Jeśli nie jesteś zadowolona ze swoich nóg poświęć im więcej uwagi podczas ćwiczeń fizycznych. Możesz skorzystać z ćwiczeń polecanych na stronie: www.abccwiczenia.pl   Wybierz jazdę na rowerze, pływanie, biegi, zajęcia fitness oraz intensywne marsze. Polecam lekturę:
http://abczdrowie.pl/jak-schudnac-z-ud-praktyczne-rady

Pozdrawiam