Mam 39 lat i jestem w ciąży - dlaczego genetyk skierował mnie na powtórne badania?

Mam 39 lat i jestem w 20. tyg. ciąży. Miałam robione USG genetyczne - wynik: płód o prawidłowej budowie, kość nosowa 4 mm - to było w 16. tyg. Pobrano mi krew na badania biochemiczne, wynik: w kierunku trisomii 21 1; 109. Genetyk wysłał mnie na powtórne USG. Chorowałam na leukopenię, dzień przed badaniem brałam Pyralgin. Co to może oznaczać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na podstawie zebranych danych (Pani wiek, wywiad, badanie USG, badanie przesiewowe) program komputerowy obliczył ryzyko wystąpienia zespołu Downa u Pani dziecka. Wynosi ono 1 do 109, czyli nieco mniej niż jeden procent. Prawdopodobieństwo to zostało oszacowane na podstawie przebiegu wielu obserwowanych ciąż u innych kobiet, jest ono wskazówką do dalszego postępowania.

Kolejne badanie USG może pomóc genetykowi na dokładniejsze oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Downa. Przyjmuje się, że przy prawdopodobieństwie 0,5% lub wyższym występuje wskazanie do amniopunkcji, czyli badania, które jednoznacznie określa fakt ewewntualnego wystąpienia zespołu Downa. Tak więc w Pani przypadku takie wskazania występują. Powinna Pani wraz ze swoim lekarzem omówić korzyści i ryzyko związane z badaniem i podjąć decyzję.

Pozdrawiam serdecznie!