Mój synek często choruje i ma powiększone migdałki. Co może być przyczyną?

Witam, mój syn miał niedawno przeprowadzone badania. Część wyników jest w normie, tak więc wymienię te, które są alarmujące: -poziom leukocytow 3.61, norma 4,5-13, -neurofile 1.18, norma 1.50-6, -limfocyty 50.7 (górna granica to 50), -monocyty 6.9 (górna granica to 6). Reszta wyników jest w normie. Syn czasami choruje, nawet byłam u laryngologa, ponieważ ma powiększone migdały. Stwierdził, iż może zmniejszą się z wiekiem. Przez cały poprzedni miesiąc miał katar sienny, teraz już nie ma. Czy te wyniki są przejawem choroby, czy jakiejś utajonej infekcji wirusowej, bądź bakteryjnej? Z góry dziękuję za odpowiedź, gdyż bardzo się martwię. Katarzyna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Dla oceny wyniku morfologii krwi ważna jest znajomość wartości wszystkich jej elementów - wiadomość, że są prawidłowe nie jest wystarczająca.

U syna stwierdzić można leukopenię oraz granulocytopenię tj. obniżenie całkowitej liczby leukocytów oraz granulocytów obojętnochłonnych. Wyniki takie są niepokojące - z ich powodu dziecko może częściej chorować. Zdecydowanie wskazana jest konsulatcja hematologiczna, by wyjaśnić przyczynę takiego obrazu krwi.
Wspomniane odchylenia w zakresie odsetków, niewielkie zresztą, przy prawidłowym stężeniu (jednak istotne jest, czy np. stężenia te nie są graniczne), nie są niepokojące. Ważna jest jednak ich obserwacja z uwagi na istniejące zaburzenia w układzie białokrwinkowym.
Leukopenii i granulocytopenii natomiast nie wolno bagatelizować.

Pozdrawiam