Pomiary cukru - czy dostanę refundację pasków?

Witam. Mam problem ze spadającym cukrem. Miałam robione badanie przy obciążeniu 75 g glukozy, wynik na czczo był bobry, natomiast po glukozie był za niski. Lekarz powiedział, że mam kupić glukometr i mierzyć cukier. Niestety nie mam refundowanych pasków testowych. Mam zgłosić się po miesiącu z wynikami obserwacji, jednak jak do tej pory, cukier po posiłku nadal jest poniżej normy. Czy w takim wypadku lekarz da mi receptę na paski? Do niskiego cukru dochodzą takie objawy jak: drżenie rąk, częsta zmiana nastroju, częstsze oddawanie moczu, nadmierna potliwość oraz zawroty głowy. Mam 28 lat. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Skoro lekarz zalecił Pani codzienną kontrolę glikemii, powinna Pani zastosować się do tego zalecenia. Tak naprawdę są dwie możliwości takiej kontroli. Po pierwsze, może Pani codziennie odwiedzać przychodnię lekarza rodzinnego, gdzie będzie miała Pani mierzony cukier, oczywiście bezpłatnie. Po drugie, może Pani dokonywać takich pomiarów w domu. Jeśli poprosi Pani o to swojego lekarza, na pewno przepisze Pani refundowane paski.