Pomiar glukometrem poziomu glukozy we krwi

Witam serdecznie,będąc u lekarza poprosiłam o badania kontrolne morfologie cholesterol,ast,alt ,cukier. cukier zrobiony na glukometrze wynosił 129 pytam.czy wartosc mierzona na glukometrze a z krwi obwodowej rózni się czy nie.Mierzac sobie w domu przez pare dni glukom wynosił on różnie nawet i 150 ,2 godz po sniadaniu tez róznie od 103 do 186,po obiedzie 2 godz od 117 do 185 a po kolacji od 162 do 170 ,to co napewno cukrzyca ,jestem otyła ,tato ma cukrzyce typ2

Szanowna Pani,

Wyniki pomiarów na glukometrze (krew włośniczkowa) odbiegają od wyników uzyskiwanych z krwi żylnej. Cukrzycę rozpoznajemy na podstawie pomiaru z krwi żylnej (rozpoznanie postawione na podstawie pomiaru z glukometru - w przypadku przepisania leków refundowanych może być zakwestionowane przez NFZ). Prawidłowa glikemia na czczo z krwi żylnej wnosi 70-99 mg/dl, 100-125 jest to nieprawidłowa glikemia na czczo (stan przedcukrzycowy), zaś >=126 mg/dl cukrzyca (pomiar powinien być potwierdzony dwukrotnie). W Pani przypadku proponowałbym wykonanie testu OGTTz 75 g glukozy, tzw. krzywa cukrowa, która dokładnie rozstrzygnie, czy już ma Pani cukrzycę, czy stan przedcukrzycowy (nieprawidłowa glikemia na czczo,czy nieprawidłowa tolerancja glukozy.)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz