Jaka jest norma pomiaru cukru glukometrem w domu?

Witam, Jaka jest norma pomiaru cukru glukometrem w domu, na czczo dla zdrowego dziecka (6 lat), oraz jaka dla osoby dorosłej, również na czczo. U córki cukry na czczo wahają się od 92 -97 a u mnie już są ponad 100, czasem 107.. Czy to są jakieś pierwsze objawy cukrzycy?? Od czego zależy poziom cukru??

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Cukrzycę rozpoznaje się obecnie najczęściej popularnym glukometrem:

•gdy w dwukrotnym pomiarze poziom glukozy na czczo przekracza 126 mg/dl (7,0 mmol/l)

•gdy stężenie w osoczu w przypadkowym pomiarze jest większe (lub równe) 200 mg/100 ml (11,1 mmol/l) i występują typowe objawy cukrzycy.

Rozpoznanie cukrzycy przy pomocy pomiaru glikemii glukometrem wymaga potwierdzenia. Ostatecznym dowodem zaistnienia cukrzycy jest test doustnego obciążenia glukozą oraz konsultacja ze specjalistą.

Glikemia na czczo :

•Stężenie glukozy w osoczu krwi: 70 - 99 mg/dl
Interpretacja: prawidłowa glikemia na czczo

•Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: 100 - 125 mg/dl
Interpretacja: nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG)

•Stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej: ≥126 mg/dl
Interpretacja: cukrzyca

W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon