Jak szybko mogę zbić poziom cukru we krwi?

PROSZĘ BARDZO O POMOC. JAK MOGĘ ZBIĆ CUKIER. MAM 25 LAT I POZIOM TEN WYSZEDŁ PRZY BADANIACH OKRESOWYCH. NIGDY NIE MIAŁEM PROBLEMU Z TYM. POZIOM CUKRU WAHA MI SIĘ OD 100.8 DO NAJWYŻSZEJ 108.2. WIEM, ŻE NIE JEST TO DUŻO, ALE MUSZĘ TO ZBIĆ, PONIEWAŻ ROBIĘ BADANIA DO WOJSKA I LEKARZ ZLECIŁ MI ZBICIE TEGO. NADMIENIĘ TEŻ, ŻE OD DWÓCH DNI PIJĘ HERBATĘ Z LIŚCI MORWY. CZY JEST JAKIŚ SUBSTYTUT LUB HERBATA, KTÓRA LEPIEJ POMOŻE. Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC. POZDRAWIAM Z POWAŻANIEM. MARCIN JACHNA

Pytanie zadane 20-08-2009r. o 15:17
dr Maciej Pawłowski porady udziela dr Maciej Pawłowski

diabetolog, autor wielu prac naukowych poświęconych diabetologii i nadciśnieniu tętniczemu.

Porada eksperta

Szanowny Panie,
 
Wyniki jakie Pan podaje (na czczo?) zawierają się w przedziale 100 – 125 mg/dl co diagnozujemy jako jeden ze stanów przedcukrzycowych – nieprawidłową glikemię na czczo ( z ang. IFG). Ważną rzeczą jest metoda oznaczania stężenia glukozy. W diagnozowaniu stanów nietolerancji glukozy (np. IFG) wykorzystujemy oznaczenia laboratoryjne z osocza krwi żylnej. Powinien mieć Pan pobraną przez pielęgniarkę krew z żyły i wysłaną do laboratorium w celu oznaczenia stężenia glukozy.

Jeżeli pomiary które Pan przytacza zostały wykonane glukometrem – nie przesądzają o niczym. Glukometry są urządzeniami zawodnymi, z marginesem błędu nawet 20 – 30 %. Służą do monitorowania leczenia u pacjentów chorujących na cukrzycę a nie do diagnostyki. W przypadku rozpoznania nieprawidłowej glikemii na czczo zaleca się działania prewencyjne w celu redukcji ryzyka rozwoju cukrzycy. Są to działania z założenia długoterminowe, aby choroba nie wystąpiła w ciągu następnych lat, a nie służące szybkiemu obniżeniu glikemii na czczo. Podstawowymi działaniami są aktywność fizyczna i redukcja masy ciała głównie dzięki ograniczeniu kaloryczności posiłków.

Jeżeli chce Pan obniżyć stężenie glukozy na czczo należy zredukować masę ciała (nie wiemy ile Pan waży?). Ubytek 2 – 3 kg spowoduje znaczące obniżenie glikemii. Należy zrezygnować ze spożywania cukru, słodyczy (ciast, ciasteczek, lodów), owoców i soków owocowych, „napojów kolorowych” piwa. Ograniczyć ziemniaki, ryż pieczywo i inne produkty mączne. Codzienny wysiłek fizyczny – dyscypliny wytrzymałościowe – pływanie, bieganie, jazda na rowerze – spowoduje również redukcję stężenia glukozy. Proszę pamiętać, że ćwiczenia siłowe potrafią w krótkim okresie czasu zwiększyć stężenie glukozy.
 
Należy pamiętać, że przed planowanym pomiarem glukozy powinien być Pan na czczo (najlepiej kilkanaście godzin). 
Niestety jak do tej pory nie wynaleziono środków niefarmakologicznych, które redukują glikemię na czczo. Wyciąg z morwy, L-karnityna, czerwona czy zielona herbata działają, jeżeli są stosowane zamiast jedzenia.
W praktyce klinicznej w tym celu stosujemy metforminę lub insulinę o przedłużonym działaniu – żadna z tych metod nie jest zalecana u pacjentów z nieprawidłową glikemią na czczo.
 
Podsumowując, jeżeli miał Pan wykonywane pomiary z krwi żylnej, ma Pan nieprawidłową glikemię na czczo co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i powikłań naczyniowych. Stąd KONIECZNOŚĆ działań polegających na zmianie stylu życia czemu będzie sprzyjał Pana pobyt w wojsku. Jeżeli były to pomiary wykonywane glukometrem – to należy wykonać oznaczenie krwi żylnej. 

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (1)

Wyloguj
~Rita
~Rita

A jak to jest z testami na cukier do wykonania w domu? Ostatnimi czasy natknęłam się na coś takiego jak Glukoza Test. Test wyraźnie o profilaktycznym zapotrzebowaniu ale chciałam zapytac o prawdziwość pokazywanych danych.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Mam cukrzycę i co dalej?

Mam 68 lat, odebrałam wyniki badań, w których poziom glukozy we krwi na czczo wynosi...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Cukrzyca a leki

Mam pytanie - czy pochodne biguanidu mogą być zażywane przy cukrzycy typu 1 i czy są jakieś...

lek. Izabela Brym Porady udziela lek. Izabela Brym lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Czy można stosowac S*****, mając chorobę nowotworową?

Miesiąc temu wykryto u mnie cukrzycę typu 2. Lekarz zlecił mi S*** 850. W jednej z ulotek przeczytałam,...

lek. Małgorzata Waszkiewicz Porady udziela lek. Małgorzata Waszkiewicz Lekarz w Pododdziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
Hipoglikemia reaktywna - czy kiedyś ustąpi?

Mam 24 lata i mam stwierdzoną hipoglikemię reaktywną. Chciałem się dowiedzieć, czy jest możliwe...

dr Maciej Pawłowski Porady udziela dr Maciej Pawłowski diabetolog, autor wielu prac naukowych poświęconych diabetologii i nadciśnieniu tętniczemu.
Jak zbić podwyższony poziom glukozy?

Robiąc badanie glukozy we krwi, miałem podniesiony wynik do 130 mg/dl, godzinę wcześniej wypiłem...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Co zrobić przy tej dziwnej hipoglikemii?

Cukrzycę mam od 11 lat  (obecny wiek 60 lat), wszystko było OK, cukry w normie, ale od...

lek. Izabela Brym Porady udziela lek. Izabela Brym lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Wyrównanie cukrzycy

Od 6 lat choruję na cukrzycę typu 2. Do września 2009 przyjmowałem tylko leki doustne, a następnie...

lek. Izabela Brym Porady udziela lek. Izabela Brym lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij