Dlaczego poziom cukru nie jest stabilny?

Witam. Mam pytanie dotyczące cukru w mojej krwi. A więc robiąc sobie wynik glukometrem, na czczo wynosił 112, godzine po posilku 95, a 2 godziny po posiłku 118, czy to normalne, że cukier tak skacze?

Dzień dobry,

Z powodu podwyższonego stężenia glukozy na czczo (norma 70-99 mg/dl) proponuję wykonanie testu obciążenia glukozą - tzw. krzywa cukrowa - z 75 g glukozy. W razie nieprawidłowości proszę skontaktować się z diabetologiem. Glikemia na czczo od 100 do 125 to według aktualnych wytycznych nieprawidłowa glikemia na czczo, czyli stan przedcukrzycowy, aczkolwiek jeśli rozpoznajemy stany związane z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej - lege artis powinniśmy pobrać do badania krew żylną, a nie krew wlośniczkową - badania glukometrem, który służy do monitorowania wyrównania cukrzycy, a nie do rozpoznawania stanów przedcukrzycowych i cukrzycy niestety niekiedy jest mało dokładne- +- 15% błędu w pomiarze. Jeśli chodzi o wahania cukru we krwi, to norma 2 h po posiłku wynosi