Badania krzywej cukrowej u 27-latki

Witam,profilaktycznie sama w domu zrobiłam badanie krzywej cukrowej(wszystko zgodnie z zalecaniami) Wyniki: cukier na czczo o 8:00- 95mg/dl. Roztwór (75g w 250ml) wypiłam do 8:05. Po 60 min pierwszy wynik o 9:05- 225mg/dl, wpadłam w panikę, po chwili stwierdziłam, że to nie możliwe, zbadałam ponownie i cukier wynosił 167mg/dl i po minucie 160mg/dl. Ostatni wynik po 120min o 10:05- 132mg/dl i o 10:08 126mg/dl. Jak mam interpretować pierwszy wynik 225mg/dl? Pomyłka? Czy mam się czym martwić?

Dzień dobry,

Badania obciążenia glukozą nie powinno wykonywać się glukometrem (krew włośniczkowa), a na podstawie pomiarów z krwi żylnej. Nie można postawić rozpoznania stanuprzedcukrzycowego, czy cukrzycy na podstawie pomiary glukozy z glukometru. Takie rozpoznanie zostanie zakwestionowane przez NFZ, a lekarz, który np. wypisuje na jego podstawie refundowane leki, czy paski do glukometru zostanie ukarany karą finansową. Wytyczne PTD jasno precyzują jak rozpoznaje się cukrzycę i stany przeduckrzycowe. Proszę nie wpadać w panikę, tylko powtórzyć test, wykonując oznaczenia z krwi żylnej w laboratorium. Powinna być Pani wyspana i min. 8 h być na czczo, Nie wolno dzień przed badaniem zmieniać swojej dotychczasowej diety. Glukometry bywają niedokładne, a czasami pomiary glikemii wykonane dwoma różnymi u jednej osoby w tym samym czasie mogą się znacznie różnić....
Prawidłowe wartości glikemii wynoszą (zakładając , że nie jest Pani w ciąży) na czczo od 70 do 99 mg/dl, a 2 h po wypicu glukozy poniżej 140 mg/dl. Jeśli wartości te będą nieprawidłowe, powinna skontaktować się Pani z diabetologiem, który wyda Pani stosowne zalecenia.

Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz