Ponowne objawy po leczeniu neuroboreliozy

Witam, w ur w grudniu stwierdzono u mnie boreliozę neuroboreliozę, wynik IgM 8,60 iGg15,48. Leżałam 2 tyg. na oddziale zakaźnym, gdzie podawano mi antybiotyk. 11 stycznia zostałam wypisana do domu. Nie dostałam żadnych leków do domu. Przez około 2 msc czułam się dobrze, ale niestety objawy powróciły, zawroty głowy, osłabienie, uczucie jakbym mdlała itp. 5 tyg. temu robiłam badania kontrolne na boreliozę, parę dni temu odebrałam wynik IgG 15,68. Jak mam to rozumieć - czyżby leczenie nic nie dało, gdzie szukać pomocy? Dodam, że jestem z małej miejscowości i lekarz zakaźnik przyjmie mnie dopiero w lipcu, ponieważ brak miejsc. Co robić, gdzie szukać pomocy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

1. Pani objawy są niezwykle niecharakterystyczne i nie muszą (chociaż mogą) być manifestacją boreliozy.
2. Przeciwciała w klasie IgG nie świadczą o świeżym zakażeniu. Po przechorowaniu boreliozy mogą utrzymywać się (u całkowicie zdrowych osób) nawet przez całe życie.
3. Kontrola u lekarza zakaźnika jest jednak wskazana, ponieważ była Pani leczona najkrótszym zalecanym schematem (leczenie neuroboreliozy powinno trwać od 2 do nawet 4 tygodni). Być może w Pani przypadku terapia trwała zbyt krótko i warto ją powtórzyć w dłuższym schemacie. Tak czy inaczej konieczne jest pogłębienie diagnostyki (najlepiej w warunkach szpitalnych oddziału zakaźnego).