Powiększanie się torbieli rzekomej trzustki

W listopadzie 2013r przeszedłem OZT czego powikłaniem była torbie rzekoma trzustki o wym11x10 cm.we wrzesniu br. zostało wykonane badanie EUS z opróznieniem torbieli. Po czym torbiel sie odnowiła do takich samych wymiarów. Po tym zabiegu miałem 2-krotnie wykonywany zabieg ECPW z protezowaniem przewodu wirsunga ale torbiel dalej się powiększa.Dopiero w grudniu mam wyznaczony termin wymiany protrezy.Co dalej robic?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, jeżeli torbiel nie daje dolegliwości (np. żółtaczki, dużych dolegliwości bólowych, biegunek, niedrożności) nie ma bezwzględnego wskazania do leczenia operacyjnego. Można także spróbować zastosować leczenia zachowawczego lecz jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jednak w chwili obecnej o sposobie postępowania leczniczego musi zadecydować po bezpośrednim badaniu gastroenterolog bądź chirurg Pana prowadzący (kontrola w poradni gastroenterologicznej, chirurgicznej). W razie wielokrotnie nawracającej torbieli może być wskazane leczenie operacyjne. Pozdrawiam