Powiększony jajnik

Witam.
Miesiączka spóźnia mi się już 10 dni, gdy byłam u lekarza nie stwierdził ciąży, tylko powiedział, że mam powiększony lewy jajnik. Jaka może być przyczyna? Przepisał mi też **** (syntetyczny progesteron) po której miesiączka miała wystąpić, ale dalej nic.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Krwawienie może pojawić się dopiero po odstawieniu przepisanego przez lekarza leku. Powiększenie jajnika może być spowodowane różnymi czynnikami. Żeby dokładnie to ocenić, konieczne jest badanie USG. Bardzo częstą przyczyną takiego stanu jest powstanie w jajniku tzw. torbieli czynnościowej, czyli torbieli pęcherzyka jajnikowego lub ciałka żółtego. Stan ten mija zwykle samoistnie (torbiel wchłania się) w ciągu 1-2 cykli miesiączkowych, ale wymaga kontroli ginekologicznej, by sprawdzić czy tak się stało. Powiększenie jajnika może być również spowodowane innymi, groźniejszymi stanami (nawet nowotworami złośliwymi), tak więc zawsze w takim przypadku badanie USG jest bardzo wskazane.
Pozdrawiam serdecznie!