Jakie leczenie czeka mnie po ściągnięciu gipsu?

dzień dobry, przewróciłam się na schodach, USG stawu kolanowego lewego wykazało: złamanie rzepki że szczeliną szer. 2,6 MM. Uszkodzenie MM na granicy dz. środkowej i tylnej. Urazowe pogrubienie więzadełka łąkotkowo udowego MM - uraz I/II st. Krwiak w zachyłkunadrzepkowym i torbieli Baker /56 x 14 x 35 mm/. Teraz mam założony gips. Jekie leczenie czeka mnie po ściągnięciu gipsu? Czy będę mogła jeździć jeszcze na nartach? mam 58 lat

narty zdecydowanie nie będą wskazane w tym przypadku. Leczenie torbieli Bakera zależy od stopnia nasilenia objawów. Jeśli dolegliwości nie są dokuczliwe i nie utrudniają wykonywania codziennych czynności stosuje się leczenie zachowawcze. Obejmuje ono ograniczenie wysiłku fizycznego i odciążenie stawu kolanowego, rehabilitację oraz farmakoterapię. W niektórych przypadkach lekarz nacina torbiel i odsysa zgromadzony w niej płyn. Dodatkowo aplikuje lek, który ma zapobiec rozwoju stanu zapalnego. Nakłucie przynosi też natychmiastową ulgę i znosi ból, niestety bardzo często zabieg trzeba powtarzać, bo płyn gromadzi ponownie.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lub torbiel jest duża i utrudnia poruszanie się konieczna może być operacja. Najczęściej zabieg wykonuje się metodą artroskopową. Polega ono na usunięciu torbieli, zamknięciu jej połączenia ze stawem, szczelnym zszyciu uszkodzonej torebki stawowej lub naszyciu na uszkodzone miejsce własnego przeszczepu np. z mięśnia. Czasem usuwa się błonę maziową, jeśli jest przerośnięta lub rozwinął się w niej stan zapalny. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu i nie wymaga hospitalizacji. U niektórych pacjentów zakłada się specjalne szyny, aby jeszcze bardziej ograniczyć poruszanie stawem.