Przewlekłe stany grzybicze paznokci a niedoczynność tarczycy

Około 10 lat temu na wewnętrznej stronie prawej stopy (nie pięta) pękła mi skóra do krwi. W aptece dostałam maść... i po temacie. Co jakiś czas wracał problem pękającej skóry na stopie. Myślałam, że to efekt chemii, bo często chodziłam na basen. Ale w tzw. międzyczasie pojawiła się grzybica paznokci. Tylko, że lekarz dermatolog twierdził, że to nie grzybica. Początkowo nawet badania tego nie wykazały. Ponieważ mam problemy z tarczycą (całkowity zanik) lekarz stwierdził, że to wynik tarczycy, a żółty kolor paznokci u nóg - no cóż taka uroda, powiedział lekarz. Nie dałam za wygraną! To nie uroda, tylko coś się dzieje - uparcie twierdziłam! Po kolejnych badaniach okazało się, że to grzybica paznokci, którą leczę już trzeci rok! W tym roku od lutego bez przerwy biorę tabletki, lakier itd. Każda kolejna kontrola wykazuje nowego grzyba, którego przedtem nie było. W tym też czasie bardzo nasiliło się pękanie skóry na stopie. I znowu usłyszałam, że to taka uroda. O ile do ubiegłego roku było to jedno pęknięcie, to teraz w tym samym miejscu pęka mi skóra jak stary materiał, ciągle coś nowego. Do tego od około miesiąca doszło bardzo silne swędzenie w obrębie pękającej skóry. Kiedy zagoją się pęknięcia, to skóra jest w tym miejscu sucha, biała i porowata. Lekarz twierdzi, że to nie jest grzybica. A ja naprawdę nie mam już siły, nie wiem gdzie się udać po pomoc. Za 2 tygodnie mam kontrolne badania, ale ja już wiem co będzie. W trakcie leczenia skarpet prałam i parsowałam, ręczniki gotowałam i prasowałam, pościel też. Buty odkaziłam formaliną. Bardzo wiele wyrzuciłam. Naprawdę nie wiem gdzie szukać pomocy i co jeszcze robić. Może ta pękająca stopa i wieloletnie trudności w wyleczeniu grzybicy, to objaw jakiejś choroby albo może ciągłego ponownego zarażania się. Nie noszę cudzych kapci ani butów. Nie noszę cudzej bielizny i ubrań, w domu do wanny wchodzę w specjalnych butach, wszystko dezynfekuję. Nie wiem co się dzieje? Nie wiem jak sobie pomóc. A stopa boli mnie okropnie. Bo najpierw jest sucha (pomimo kremów), potem pęka, a potem okropnie swędzi. A teraz boli i krwawi z pękniętych i podrapanych miejsc. To swędzenie to nowa przypadłość. Proszę o podpowiedź, gdzie mam szukać pomocy.

Witam! Opisywane zmiany skórne oraz paznokciowe mogą być spowodowane kilkoma przyczynami. Jednakże w Pani przypadku ze względu na rodzaj zmian skórnych, nie skuteczność leczenia przeciwgrzybiczego oraz prawdopodobne współistnienie niedoczynności tarczycy, wydaje się, że przyczyną jest właśnie zaburzona czynność tarczycy. Gruczoł tarczowy wywiera wpływ na wiele narządów także na skórę. Niedoczynność tarczycy powoduje nadmierną suchość skóry ze skłonnością do pękania i utrudnionego gojenia. Zmiany mogą dotyczyć także paznokci, które stają się łamliwe i przybierają barwę żółtawe. Dlatego zanim podejmie Pani decyzje o kolejnych badaniach mykologicznych i stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych proponuję oznaczyć stężenie TSH, fT3, fT4. Badania te dokładnie opisują funkcjonowanie tarczycy i pozwolą potwierdzić bądź wykluczyć taką przyczynę. Nieprawidłowy wynik tych badań należy skonsultować z endokrynologiem. Pozdrawiam serdecznie!