Sessile serated adenomate low grade glandular dysplasia a powstanie nowych polipów

Mama zmarła na raka jelita grubego. U mnie (44 lata) podczas kolanoskopii wycięto szczypcami biopsyjnymi 4 polipy 2-3 mm.rozpoznanie:sessile serated adenomate low grade glandular dysplasia. Czy to "przedsionek "raka złośliwego? czy wycięcie tych polipów załatwia sprawę na kilka lat? lekarz prowadzący zleca badanie za 3 lata ,rodzinny za pół roku .Co robić?Czy istnieje możliwość powstania nowych polipów?

Witam! Opisane zmiany to polipy z cechami dysplazji małego stopnia. Są to zmiany nowotworowe, z których (w przypadku ich pozostawienia w jelicie) za kilka lat prawdopodobnie rozwinąłby się nowotwór złośliwy. 4 polipy nie nasuwają podejrzenia ich dziedzicznego charakteru, w tym wypadku wystarczająca wydaje się kontrola kolonoskopowa za 3 lata. Oczywiście jeśli będzie dzięki temu spokojniejsza, badanie można wykonać wcześniej.

Czy to "przedsionek "raka złośliwego?
- to nader łagodne zmiany typu gruczolaków, których prawdopodobieństwo zezłośliwienia jest znikome
czy wycięcie tych polipów załatwia sprawę na kilka lat?
- tak, oczywiście
lekarz prowadzący zleca badanie za 3 lata ,rodzinny za pół roku
- wystarczające powinno być badanie za 2-3 lata, jeśli w tym czasie ze strony jelita grubego nie wystąpią żadne dolegliwości
Co robić?Czy istnieje możliwość powstania nowych polipów?
- możliwość zawsze istnieje, jest niewielka, ale trzeba wiedzieć, że nawet jeśli powstaną nowe polipy to będą rosły latami