Skurcze w odbycie - czym mogą być spowodowane?

Mam pytanie, czym mogą być spowodowane silne skurcze w odbycie trwające okolo 10 sekund? Najczęściej pojawiają się przed miesiączką i w trakcie jej trwania.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skurcze czy bóle w okolicy odbytnicy mogą też być związane z prawidłowo przebiegającą miesiączką. Niektóe kobiety skrażą się na tego typu dolegliwości, nie mając przy tym żadnej choroby organicznej.
Myślę jednak, że dla pewności powinna Pani udać się doe lekarza proktologa. W pierwszej kolejności należy wykluczyć możliwość choroby nowotworowej. Może Pani cierpieć też na tzw. samoistne zespoły bólowe odbytu - zespół dźwigaczy odbytu czy napadowy ból odbytu, których etiologia jest nie do końca znana, ale można im nieco zaradzić. Innymi przyczynami mogą być choroby neurologiczne czy endometrioza. Na endometriozę wskazywać może fakt korelowania skurczów z miesiączkami. Niestety zwykle nie można jej stwierdzić bez badania laparoskopowego.

Pozdrawiam serdecznie!