Stosowanie leków na nadciśnienie u osoby po zawale serca

Mąż będący po zawale, mający wstawione stendy i rozrusznik serca, przyjmujący na stałe leki na nadciśnienie ma średnio ciśnienie 110/70 rano, zdarza się też nawet 95/60 i czasami to ciśnienie utrzymuje się przez cały dzień, ewentualnie wieczorem troszkę wzrasta. Zdarzają się jednak dni, gdy wieczorem, bez żadnego konkretnego powodu ciśnienie fiksuje i skacze do wysokości od 160 do ponad 220/110. Po wzięciu lekarstw na obniżenie ciśnienie wraca do normy. Co zrobić, żeby unormować ciśnienie?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna wizyta u kardiologa, być może będzie konieczne założenie aparatu do 24- godzinnego monitorowania ciśnienia krwi. Po badaniu lekarz zdecyduje o najbardziej odpowiednim dalszym postępowaniu.