Strach przed ciążą pomimo stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Zaczęłam brać tabletki, jednak nadal czuje strach przed ciążą.. że tabletki nie zadziałają albo coś takiego. Jak to pokonać? Pozdrawiam!

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi 99,7%. Naprawdę może Pani im zaufać. Jeśli mimo wszystko ma Pani obawy, sugeruję stosowanie dodatkowo metod barierowych. Warto także rozważyć wizytę u psychologa.

Dzień dobry!

Prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mają bardzo dobrą skuteczność w zapobieganiu ciąży. To, co może Pani robić, to dbać o te prawidłowe stosowanie - regularne przyjmowanie tabletki o stałej porze, nie łączenie jej z produktami, które mogą zaburzyć wchłanianie (np. sok grejfrutowy, posiłki z dużą ilością błonnika itp.), zapoznać się z zaleceniami na wypadek biegunki czy wymiotów po przyjęciu tabletki itp.
Należy też pozostawać pod opieką lekarza ginekologa.

Przy zachowaniu wszystkich tych zasad, strach jest niepotrzebny.

Ewentualnie możecie Państwo jednak łączyć antykoncepcję hormonalną ze stosowaniem prezerwatyw.

Pozdrawiam!