Szumy uszne w depresji lub nerwicy

Skąd się biorą szumy uszne w trakcie depresji czy nerwicy? Czy są wynikiem zaburzeń neurologicznych (jakich)? Dlaczego mogą trwać 24 h na dobę? Mówi się tylko że szumy uszne często są objawem nerwicy, że jest to objaw psychosomatyczny. Ale pytanie jaki jest mechanizm powstania szumów, w jaki sposób nerwica wywołuje ten objaw. U mnie szumy uszne pojawiły się w trakcie nerwicy lękowej. Ale póki co terapia lekami z grupy ssri i psych.t nie przynosi efektów. Czy te szumy mogą pozostać na zawsze?
ponad rok temu

Witam,
jeżeli już wiesz,że to nerwica i leki nie wystarczają,powinieneś zgłosić się do psychoterapeuty,gdyż tzw.objawy psychosomatyczne są odpowiedziami ciała na stan psychiczny/przezycia/ wówczas,gdy nie ma w repertuarze naszych zachowań alternatywnego sposobu radzenia sobie z e stresem.Mówi się czasem potocznie"nie chcę tego czegoś słyszeć",ale nie zawsze można wyrazić to wprost,więc można mieć fizycznie gorszy słuch i nikt nas za to nie skrzyczy.
Niezaleznie jednak od tego przykładu,nerwica może dawać różne zmienne dolegliwości i zawsze podłożem jest jakiś wewnętrzny konflikt,któremu nie sposób inaczej zaradzić jak tylko "trzecim sposobem"-fizycznej dysfunkcji.
Jeżeli nie chcesz leczyć się kolejnymi medykamentami i mieć kolejne bóle w coraz to innych miejscach/typowe dla nerwic/,podejmij psychoterapię.Nauczysz się inaczej rozumieć ból i inaczej go łagodzić.

Dzień Dobry,

Lęk pojawia się wtedy, gdy znajdujemy się w sytuacji, do której nie dojrzeliśmy.

Przeżywanie emocji lęku i strachu znajduje wyraz w symptomach zewnętrznych i wewnętrznych- jednym z nich jest właśnie opisany szum w uszach.
Jeśli lęk przejdzie w stały niepokój opisany objaw może być odczuwany przez "24 h na dobę".
Aby skutecznie poradzić sobie z objawem, wskazana jest terapia,

Niestety nie ma złotego środka...

Wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej