Ugryzienie kleszcza w ciąży

Dzień dobry! Mam 26 i jestem w 20. tygodniu ciąży. 12 września udałam się do lasu, w godzinach popołudniowych. Około godziny 15-tej byłam już w domu, kleszcza znalazłam tego samego dnia wieczorem, ok. godziny 23. Był bardzo malutki i suchy. Niestety, zanim go wyciągnęłam pęsetą, posmarowałam go masłem, więc ma to wpływ na zwrócenie treści pokarmowych do rany. Kleszcza udało się wyciągnąć w całości tego samego wieczoru. Miejsce na skórze zdezynfekowałam środkiem do dezynfekcji. Dziś mija 3 dzień od ukąszenia kleszcza i cały czas mam na skórze czerwony znak o średnicy 5 mm. Czy jest to reakcja alergiczna skóry na ukąszenie, jak długo może się utrzymywać? Czy powinnam profilaktycznie zażywać antybiotyk, ponieważ jestem w ciąży? Dziękuję za pomoc i odpowiedź.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Zmiana na skórze jest najprawdopodobniej reakcją na ukłucie kleszcza. Do infekcji najprawdopodbniej nie doszlo, ale jeśli się Pani obawia zachorowania, może Pani udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk. Leki stosuje się jak u kobiet nieciężarnych, poza doksycykliną, której w ciąży nie należy przyjmować. Nawet jeśli do zakażenia boreliozą doszło, to nie stwierdzono do tej pory szkodliwego wpływu tej choroby na płód, więc raczej nie powinna się Pani martwić o dobro dziecka.