Włóknienie wątroby a świąd skóry

witam, czy włóknienie watroby - wynik 4,4 czyli F0 - F1 w badaniu elastografii (fibroscan) - odpowiednik biopsji może powodować świąd skory? w postaci jakby klującego świądu nasilającego się po jedzeniu....nie pomagają żadne leki, nawet proursan lekarz uważa ze ten siąd to nie watroba proszę o pomoc...

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli objawy pojawiają się szczególnie po jedzeniu to warto wykonać USG wątroby oraz podstawowe parametry charakterystyczne dla przewodu pokarmowe i całego układu trawiennego a więc, bilirubinę, mocznik, Alat, Aspat, białko całkowite, albuminę ewentualnie ALP i GGTP. Samo włóknienie nie powoduje świądu jako bezpośredni czynnik sprawczy.