Wycinanie znamion a ryzyko czerniaka i przerzutów

Witam, w 1996r wycięto mi czerniaka - melanoma malignum cutis femoris sin 172 - clarc IV. od tamtej pory jestem pod kontrola onkologa i wycinane potem znamiona nie były podejrzane. W listopada br wycięto mi znamię i wynik his pat: naevus melanocitus dysplasticus, excisio completa. Moje pytanie brzmi, czy ta dysplazja może prowadzić do czerniaka, ew przerzutów? Czy powinnam dociąć bliznę?Nadmienię, ze mam wyniki badan genetycznych rozpoznanie Z-80, P16 polimorfizm. dziękuję za odpowiedź kasia

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rozpoznanie po polsku to : znamię barwnikowe dysplastyczne - wycięte w całości. Rzeczywiście Z-80 to oznaczenie mówiące o tym iż ma Pani skłonności czy też obciążenia rodzinne do występowania nowotworów złośliwych. Dodatkowo ma Pani rację iż tego typu zmiana o niestabilnym układzie barwnikowy zwłaszcza typu dysplastycznego może przeobrażać się w czerniaka. Nie jest jednak konieczna reoperacja w tej chwili. Najważniejsze aby pozostawać pod stałą kontrolą dermatologa/onkologa.

Witam , wg standartów światowych historia czerniaka z 1996r. jest zakończona,zwłaszcza , że jest Pani pod stałą (jak mniemam) kontrolą onkologa. Jeśli zaś chodzi o wycięte w listopadzie "znamię barwnikowe atypowe-dysplastyczne" to jest to zmiana łagodna , "excisio completa" - wycięcie całkowite. JEST PANI ZDROWA!!!-NIE TRZEBA NIC DOCINAĆ ANI OBAWIAĆ SIĘ PRZEMIANY NOWOTWOROWEJ - BO NIE MA Z CZEGO!!!-ZMIANA ŁAGODNA WYCIĘTA W CAŁOŚCI I..... PO SPRAWIE !!!!! POZDRAWIAM SERDECZNIE , ZBIGNIEW ŻURAWSKI