Zakończenie diety bez efektu jojo

Witam! Mam 17 lat, 171 wzrostu i ważę 56kg. Odchudzałam sie przez pewien czas i chciałabym zakończyć bezpiecznie dietę , tak by uniknąć efektu jojo. Korzystałam z diety "garstkowej" i jestem bardzo zadowolona, ale nie wiem jak bezpiecznie mogę zakończyć to odchudzanie by nie powrócić do dawnej wagi. Jak to zrobic?

Należy powoli zwiększać kaloryczność diety np o 100 kcal co kilka dni, aż dojedziesz do zalecanej dla Ciebie eneregtyczności diety czyli ok 2000-2400 kcal.

Witam. Efekt jojo powstaje gdy nasza dieta i sposób odchudzania jest zbyt restrykcyjny – gdy spożywamy za mało kalorii, kiedy ćwiczymy codziennie przez długi czas np. 3 godziny dziennie, po czym powracamy do starych, często „złych” nawyków żywieniowych. Aby uniknąć powtórnego przybierania na wadze warto zastosować się do zdrowych zasad odżywiania i kierować się nimi przez całe życie (to nie dieta – to sposób żywienia). O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Z pewnością powinnaś nieco podwyższyć kaloryczność swojej codziennej diety (do Twojego zapotrzebowania energetycznego, które wynosi około1900-2000 kcal) – rób to jednak stopniowo, zwiększaj około 100 kcal tygodniowo i mierz się w obwodach, obserwuj czy waga nie rośnie – jeśli tak, zatrzymaj się na chwilę (ale nie zmniejszaj kaloryczności diety), po czy znowu kontynuuj zwiększanie energetyczności jadłospisu. Pamiętaj też, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie unikniemy efektu jojo. Pozdrawiam.