Zerwane więzadło poboczne, naderwane więzadło krzyżowe

Witam,dn 20.01 mialem upadek na nartach,Rezonans wykazał, zerwane więzadło poboczne,naderwane więzadło krzyżowe w st 2 lub 3,kości całe,obecnie mam 2 tydz. noge w ortezie,lekarza nakazał kolejne 2 tyg w ortezie,łącznie 4-6 tyg orteza i kule i brak ćwiczen- tutaj moje pytanie- czy nie powinno sie wykonywać jakis ćwiczen od 3tyg na wzmocnienie kolana?? I Czy więzadło zregeneruje się samo,tak jak lekarz poradził,prosze o poradę,dziękuje

Szanowny Panie
Zakładam ze uszkodzone jest więzadło poboczne piszczelowe oraz więzadło krzyżowe przednie. Jeśli tak wymaga Pan ok 6 tyg ortezy, przy czym pierwsze 2-3 tyg kolano powinno byc zablokowane, a przez kolejne 3-4 tyg należy zaczął ćwiczyć kolano zaginając i prostując staw jednak zawsze w ortezie. Niestety musi Pan tez wiedzieć, ze jeżeli uszkodzenie ACL sie ostatecznie potwierdzi będzie wymagany zabieg operacyjny.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu