Zmiany w płatach czołowych w rezonansie magnetycznym

Ze względów na występowanie u mnie objawów neurologicznych TIA zrobiłam dwa razy badanie RM głowy. Jestem po drugim zabiegu kardiologicznym (z powodu AF). Po tym drugim zabiegu przez cztery dni miałam kilkuminutowe epizody zaburzenia widzenia . Takie epizody miałam dawniej co dwa lub trzy miesiące, ale nie kilka dni pod rząd. Badanie okulistyczne jedynie wykazało, że mam gorsze wyniki badania pola widzenia w porównaniu do badania sprzed zabiegu (tzn. 3 m-ce wcześniej). Oprócz tego miałam również epizody niedokrwienia mózgu. Jedno badanie RM było wykonane z kontrastem. Wynik to: poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowej płatów czołowych obustronnie-mające charakter pourazowy oraz w polu szyszynki struktura płynowa IS mogąca odpowiadać torbieli wielkości 5mm. Wiem, że jest mała. Badanie II (bez kontrastu) to: cechy wyraźnego,symetrycznego zaniku korowego obu płatów czołowych oraz przestrzeń płynowa przymózgowa jest obustronnie poszerzona od 0,5-1,0cm. Mam 56 lat. Czy oba wyniki stwierdzają taką samą zmianę, którą nie powinnam się niepokoić? Czy powinnam to co jakiś czas kontrolować?
56 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Generalnie oba wyniki rezonansu magnetycznego są do siebie zbliżone. Poza tym, że w jednym z badań nie opisano niewielkiej torbieli szyszynki (która prawdopodobnie i tak nie jest istotną nieprawidłowością). Nie napisała Pani, czy miała Pani w przeszłości uraz głowy i czym objawiały się te „epizody niedokrwienia mózgu”. Zmiany opisane w płatach czołowych mogą mieć charakter pourazowy lub wynikają z upływu lat i nie wymagają interwencji.

W przypadku występowania migotania przedsionków ma Pani zwiększone ryzyko wystąpienia przemijającego niedokrwienia mózgu (tzw. TIA) lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia niedokrwienia mózgu są: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu. Dlatego też, powinna Pani kontrolować te wszystkie parametry oraz regularnie przyjmować leki przeciwkrzepliwe, zgodnie z zaleceniami kardiologa.

Częsta kontrola badania rezonansu magnetycznego nie jest konieczna, badanie należy powtórzyć w przypadku pojawienia się nowych, niepokojących objawów (jak np. zaburzenia mowy, asymetria twarzy czy niedowład kończyn).