Żylaki macicy a bezpieczna ciąża

Witam. Mam wodniaka jajowodu i żylaki na macicy i płyn poza macicą. Mam jedno dziecko, które urodziłam ponad dwa lata temu. Urodziałam siłami natury, dodam, że mam dopiero 21 lat. Teraz planujemy z mężem drugie dziecko. Byłam u swojego ginekologa i mi powiedział żebym zaszła w ciąże i niczym się nie przejmowała. Mimo wodniaka i żylaków. A wodniaka i żylaki wykryto u mnie ponad rok temu. Była jakaś kuracja lekami, ale bez zmian. Lekarz powiedział, że ciąża powinna mnie wyleczyć. Ale z tego co czytam to przy żylakach macicy nie można zachodzić w ciążę. Także przy wodniaku nie jest tak łatwo zajść w ciąże. Nie wiem sama co mam teraz robić! Jak się ma wodniak i żylaki na macicy do ciąży??? Czy mogę spokojnie starać się o dziecko, czy zasięgnoć porady innego lekarza. Bardzo się martwię. Nie wiem sama co mam robić. Proszę o poradę. Zależy mi na moim zdrowiu, jak również ażeby ciąża przebiegała prawidłowo.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
Wodniak jajnika jest najczęściej pozostałością przejścia zapalenia przydatków. Są różne metody postępowania w przypadku jego rozpoznania. Jeżeli nie ma objawów klinicznych oraz innych wskazań do leczenia, można jedynie obserwować. Gdy są objawy kliniczne lub problem w zajściu w ciążę, należy rozważyć leczenie laparoskopowe.
Jednak skoro nie ma Pani jeszcze danych, iż są problemy z płodnością - to wodniak nie wymaga postępowania terapeutycznego i nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Żylaki macicy również nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę (często powstają na początku ciąży). Zwłaszcza, jeżeli lekarz oceniając ich rozmiar i lokalizację, takich przeciwwskazań nie widzi. Nieraz żylaki macicy mogą być wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie.
serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!