Czy jest szansa na bezpieczną ciążę przy żylakach macicy?

Witam, mam 31 lat chciałabym uzyskać porady na moje pytanie. Odwiedziłam gabinet ginekologiczny zrobiono mi badanie usg dopochwowe, niby wszystko ok poza tym, że pani doktor stwierdziła, że mam na macicy żylaki byłam bardzo zaskoczona. Nigdy żaden lekarz mi o tym nie mówił a dość często się kontroluję. Spytałam czy mi coś grozi, a pani dr odpowiedziała, że to tak jak się ma na nogach żylaki. Czy mogę być spokojna i nic w tym kierunku nie robić. Urodziłam dwoje dzieci i chciałabym jeszcze mieć jedno czy to jest bezpieczne.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Ryzyko wystąpienia żylaków macicy jest o około 20-30% większe u kobiet po kolejnych ciążach, większość żylaków pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. Nie jest to bezwzględne przeciwwskazanie do zajścia w ciąże, ale może być wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie.

Przebieg ciąży zależy od rozmiarów i lokalizacji żylaków. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, dlatego najlepiej porozmawiać z lekarzem, który je Pani rozpoznał, ponieważ ma więcej danych klinicznych.

Serdecznie pozdrawiam !