Jagody Goji - składniki odżywcze, właściwości zdrowotne, pozostałe informacje

Jagody Goji, znane także jako kolcowój pospolity lub szkarłatny, rosną na wiecznie zielonych krzakach w umiarkowanym i podzwrotnikowym klimacie Chin, Tybetu i Mongolii. Ostatnio bardzo dużo mówi się o jagodach Goji. Najczęściej w sklepach spotykamy jagody Goji w postaci ususzonych owoców i w tej samej stosowane są w Chinach w celach medycznych. Ciekawostką jest to, że świeżych jagód Goji nie powinno się dotykać gołymi rękami, ponieważ zachodzi wtedy proces utleniania i jagoda Goji przybiera czarny kolor. Owoce Goji zbiera się metodą strząsania na specjalne maty. Dostępny jest też sok z owoców Goji, który polecany jest ze względu na zawartość antyoksydantów.

Zobacz film: "Superfood w twoim ogrodzie"

1. Jagody Goji - składniki odżywcze

Jagody Goji zawierają wiele składników odżywczych. W jagodach goji znajdziemy witaminy, minerały i 19 aminokwasów, spośród których 8 nie jest produkowanych przez organizm ludzki. W dodatku jagody Goji są bogatym źródłem żelaza, wapnia, cynku, miedzi, fosforu, selenu i germanu, który ma udowodnione działanie antyrakowe.

Ciekawe jest też to, że owoce Goji mają 50 razy więcej witaminy C niż pomarańcza. W dodatku jagody Goji zawierają beta-karoten, kwasy tłuszczowe i jako jedyne spośród produktów spożywczych stymulują organizm do wytwarzania hormonu wzrostu.

2. Jagody Goji - właściwości zdrowotne

Pomimo, że jagody Goji są znane w chińskiej medycynie od stuleci, to obecnie nie ma zbyt wielu badań, które potwierdziłyby skuteczność i bezpieczeństwo stosowania jagód Goji w formie suplementów diety. Udowodniono jednak, że właściwości jagód Goji korzystnie wpływają na wzrok człowieka.

11 superproduktów, które powinniśmy jeść częściej
11 superproduktów, które powinniśmy jeść częściej [11 zdjęć]

Zawierają one selen, miedź, cynk, mangan oraz witaminy C, A, B i PP. Dzięki tak bogatemu składowi obniżają...

zobacz galerię

Jagody Goji to doskonałe źródło zeaksantyny – przeciwutleniacza, który może chronić oczy przed szkodliwym działaniem ostrego światła, takiego jak chociażby promieniowanie UV. Działanie zawartych w jagodach Goji przeciwutleniaczy wspomaga luteina, która zapewnia poprawę komfortu widzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia katarakty oraz – związanego z wiekiem – zwyrodnienia plamki żółtej.

Dzięki właściwościom owoców Goji wpływają zyskuje też nasze ogólne zdrowie. W ostatnich latach sok z owoców Goji stał się bardzo popularnym napojem zdrowotnym. W Chinach wciąż powtarzana jest legenda o człowieku, który codziennie spożywał owoce Goji i przeżył 252 lata. My dzięki jagodom Goji raczej tyle nie przeżyjemy, ale działanie jagód Goji może nas wspomóc w niektórych dolegliwościach zdrowotnych. Wśród nich wymienia się ochronę wątroby, usprawnienie funkcji seksualnych i poprawę płodności.

Warto wiedzieć:

W wyniku spożycia owoców Goji obserwuje się też polepszenie stanu włosów i skóry, zwiększenie odporności, poprawę krążenia oraz skuteczne wspomaganie odchudzania. Badania nad owocami Goji pokazały, że mogą one w skuteczny sposób spowolnić wzrost komórek nowotworowych.

3. Jagody Goji - pozostałe informacje

W sklapach można bez problemu dostać suszone jagody Goji. Suszone jagody z wyglądu i konsystencji owoce Goji przypominają rodzynki. Smak suszonych jagód Goji można określić jako słodki z lekko pikantną nutą. Tradycyjnie, w chińskiej kulturze jagody Goji były spożywane na surowo, dodawane do herbaty i zupy lub robiono z nich płynne ekstrakty. Warto też mieć na uwadze to, że do tej pory niewiele wiadomo o skutkach ubocznych zajadania się owocami Goji.

Wiadomo jednak, że spożywane w dużych ilościach jagody Goji mogą obniżyć poziom cukru we krwi. Ponadto o jagodach Goji wiadomo, że mogą także wchodzić w reakcje z lekami na cukrzycę i lekami stosowanymi w zakrzepicy oraz chorobach układu krążenia. Co ciekawe, świeża jagoda Goji jest w Polsce niedostępna. Zjedzenie nieususzonej jagody Goji może skutkować zatruciem pokarmowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Szczególną ostrożność w spożywaniu jagód Goji zaleca się dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Oczywiście, jak z każdym składnikiem, tak i z owocami Goji, trzeba znaleźć złoty środek. Nie można się objadać jagodami Goji, ale warto włączyć je do swojej diety jako dodatek do jogurtu, herbaty, owocowej zupy czy kompotu.

Niektórzy mówią na jagody Goji również nasiona Goji. Nasiona Goji są częstym składnikiem suplementów diety. Na temat suplementów diety z jagodą Goji opinie są bardzo pozytywne. Według opinii jagody Goji pomagają stracić na wadze i mają cudowny, potwierdzony wpływ na skórę.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy