Przejdź na WP

Żurawina suszona - charakterystyka, działania

Żurawina suszona jest od wielu lat bardzo ceniona ze względu na działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Z tego też powodu bardzo często stosuje się ją między innymi w terapii stanów zapalnych pęcherza moczowego, niektórych zmian skórnych oraz wrzodów żołądka.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Żurawina suszona - charakterystyka

Wiele osób ceniących sobie zdrowy tryb życia stosuje suszone owoce w kuchni. Są one nie tylko zdrowe, ale również bardzo smaczne.

Można je traktować jako przekąskę lub dodawać do innych dań na przykład sałatek, owsianki lub racuchów. Wiele osób traktuje ją jako zdrową alternatywę dla rodzynek. Żurawina suszona oprócz tego, że jest smaczna ma również wiele innych zalet.

Żurawina suszona ma działanie antybakteryjne i antygrzybiczne.
Żurawina suszona ma działanie antybakteryjne i antygrzybiczne.

Od dawna wykorzystuje się ją w leczeniu różnego rodzaju infekcji oraz problemów gastrycznych. Mało kto wie, że żurawina suszona jest obecnie bazą dla wielu środków leczniczych.

Roślina ta jest naturalnym źródłem proantocyjanidyny, substancji o wyjątkowych właściwościach terapeutycznych. Ma ona między innymi działanie: redukujące stężenie glukozy w surowicy krwi, chroniące wątrobę i poprawiające krążenie krwi. Jednak żurawina suszona jest najbardziej znana ze swojego korzystnego wpływu na układ moczowy.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia...

zobacz galerię

Żurawina suszona ma nie tylko działanie przeciwbakteryjne, ale także odżywcze. Co prawda nie zawiera ona tak dużo substancji odżywczych co świeżo zebrane owoce jednak i tak jest doskonałym źródłem witamin. Żurawina suszona ma tę zaletę, że można ją przechowywać nawet przez kilka lat. Co bardzo ważne nawet ugotowana nie traci swoich właściwości antyseptycznych.

2. Żurawina suszona - działanie

Stany zapalne dróg moczowych są schorzeniem, które najczęściej dotyka kobiety. Infekcje są zazwyczaj wywoływane przez osadzającą się w drogach moczowych bakterię Escherichia coli.

Badania wykazały, że suszona żurawina utrudnia w znacznym stopniu bakteriom przyczepianie się do ścian dróg moczowych, a co za tym idzie przyczynia się do wypłukiwania bakterii Escherichia coli z organizmu.

Żurawina suszona jest również często stosowana w profilaktyce infekcji pęcherza moczowego u osób, które nie mogą całkowicie opróżnić pęcherza moczowego. Problem ten zazwyczaj mają mężczyźni z przerostem prostaty.

Żurawina suszona jest także bardzo pomocna w przypadku osób, u których występuje zwiększone ryzyko stanów zapalnych układu moczowego, na przykład pacjentów z założonym cewnikiem do pęcherza moczowego.

Właściwości zdrowotne suszonych owoców
Właściwości zdrowotne suszonych owoców [6 zdjęć]

Suszone owoce zawierają duże ilości antyoksydantów, czyli substancji chroniących przed nowotworami i...

zobacz galerię

Suszona żurawina zawiera flawonoidy, które są bardzo podobne do tych znajdujących się w czerwonym winie. Nic więc dziwnego, że jej spożywanie wzmacnia serce i chroni je przed chorobami.

Zawarte w tej roślinie związki hamują powstawanie zakrzepów i pobudzają proces poszerzania się naczyń krwionośnych. Żurawina suszona przeciwdziała także utlenianiu się cholesterolu, a co za tym idzie zatykaniu się naczyń krwionośnych.

Nie można zapomnieć również o tym, że znajdujące się w suszonej żurawinie substancje utrudniają osadzanie się na ścianach żołądka bakterii Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za chorobę wrzodową.

3. Suszona żurawina z dodatkiem cukru - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 40 g (1/4 szklanki)
Wartość energetyczna 308 kcal 123 kcal
Białko 0,17 g 0,07 g
Węglowodany 82,8 g 33,1 g
Cukier 72,6 g 29,0 g
Błonnik 5,30 g 2,12 g
Tłuszcz 1,09 g 0,44 g
Tłuszcze nasycone 0,09 g 0,04 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,30 g 0,12 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,18 g 0,07 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0,20 mg 0,08 mg

Porównaj wartości z innym produktem:

Żurawina suszona - charakterystyka, działania
Żurawina suszona - charakterystyka, działania (123rf)

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy