Angiografia rezonansu magnetycznego

Witam, Zamierzam za parę tygodni, zrobić Angiografię Rezonansu Magnetycznego, jednak boję się, że po podaniu kontrastu będę miał wstrząs anafilaktyczny. Więc moje pytanie; czy jeśli zrezygnuję z kontrastu, to czy radiolog zobaczy np. tętniaka, jeśli ,,gdzieś" będzie? Pozdrawiam.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Badanie RM zarówno z kontrastem jak i bez są badaniami wysokospecjalistycznymi. Przede wszystkim należy przeanalizować wskazania do przeprowadzenia tego badania. To nie pacjent, a lekarz kierujący powinien decydować o tym czy badanie ma być wykonane z użyciem środka cieniującego czy bez (na podstawie wskazań diagnostycznych-jeśli w badaniu bez kontrastu możnaby było uwidocznić wszystkie badane struktury tak dobrze jak w badaniu z kontrastem, wtedy w ogóle tego drugiego badania by się nie wykonywało).
Skąd obawa przed ostrą reakcją alergiczną na środek cieniujący? Czy jest Pan/Pani alergikiem?Czy u kogoś w rodzinie wystąpiły niepożądane reakcje przy podobnych badaniach?