Badania hormonalne: jakie powinnam wykonać?

Mam 27 lat. Przez 5 lat brałam tabletki antykoncepcyjne. 4 miesiące temu odstawiłam tabletki (głównie ze wzgledu na obnizone libido, wyraźną huśtawkę nastrojów ). Po miesiącu pojawił się koszmar z cerą - ogromne, ropne, niegojące się pryszcze na twarzy, ramionach i plecach, przestłuszczajace się włosy po dosłownie godzinie od umycia. Poza tym zaczęłam tyć, a w zasadzie puchnąć. Po odstawoieniu tabletek miesiączki mam regularne, ale bardzo skąpe (bardziej plamienia niż krwawienia). Już jako nastolatka miałam problemy z cerą. Miałam za soba przeróżne tereapie dermatoliczne wew. i zew., jednak dopiero przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych poprwiło stan mojej skóry, włosów i wagi (przyjmując tabletki miałam prawidłową wagę - schudłam). Dodam, że jako nastolatka miałam stwierdzone torbiele jajników (torbiele się kilkarotnie wchłonęły), a bezpośrednio przed przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych,  tj. 5 lat temu cykle bezoowulacyjne. Nigdy żaden lekarz nie zlecił mi badań hormonalnych. Ostatnio podczas wizyty u ginekologa opowiadałam o całej sytuacji, ale on nie potraktował mnie poważnie. Zbagatelizował problem i nie dał skierowania na badania hormonalne. W najblizszym czasie planuję macierzyństwo. W zwiazku z całą sytuacją mam pytanie: czy pacjentce z takimi problemami jak moje przysługują nieodpłatne badania hormonalne? Na jakich zasadach można je wykonać (czy trzeba wybrać się do szpitala)? Jakie inne niż hormonalne badania powinny być zlecone i wykonane w związku z moimi problemami zdrowotnymi? Z góry bardzo serdecznie dizękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Sądzę, że w Pani przypadku problem leży wybitnie po stronie hormonalnej. Szczególnie należy wykluczyć PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, jak także inne przyczyny występowania cykli bezowulacyjnych. Moja rada jest taka, by znalazła Pani ginekologa, któremu Pani zaufa, najlepiej jeśli będzie to ginekolog-endokrynolog i on odpowiednio pokieruje Pani diagnostyką, bezpłatnie. Robienie badań na własna rękę mija się z celem. Nie jest konieczne wykonanie badań w szpitalu, choć na pewno wygodniejsze. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że planuje Pani macierzyństwo, im wcześniej zacznie Pani diagnostykę, tym lepiej, a lekarz budzący zaufanie to w tej sytuacji bezcenne. Proszę mu powiedzieć o WSZYSTKICH problemach, także tych z przeszłości.
Pozdrawiam serdecznie!