Badanie palpacyjne gruczołu Bartholina

Pytanie z ciekawości. Czy gruczoł Bartholina jest wyczuwalny w postaci dwóch malutkich krosteczek po obu stronach? Czy to znak zapalenia?

Aleksander Ropielewski

Jest on wyczuwalny jako delikatne zgrubienia lub krostki. Nie jest to jednak równoznaczne z zapaleniem, które daje objawy bólowe lub dyskomfortu w okolicy krocza, problemó z oddawaniem moczu oraz zwykle gruczoł jest powiększony.