Badanie wapnia w organizmie

Dzień dobry, ostatnio miałam badany wapń. Jego stężenie okazało się zbyt wysokie norma to 2,5, ja mam 2,57. Czy jest to odchylenie wymagajace daleszej diagnostyki?

Dzień dobry,

Odchylenie jest na szczęście niewielkie. Na wszelki wypadek proszę sobie sprawdzić stężenie parathormonu i wapnia zjonizowanego we krwi. Prościej i taniej jednak będzie powtórzyć wynik - może okazać się, że tak niewielkie zaburzenia wyrównały się.Jeśli wapń będzie prawidłowy, wówczas nie ma sensu poszerzać diagnostyki. W przypadku wyższych wartości warto również oznaczyć stężenie fosfatazy zasadowej. \Niewykluczone, ze Pani dieta była bogata w duże ilości wapnie i stąd te niewielkie "przesunięcia"

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz