Brak celów i motywacji u 16-latka

Witam. Mam 16 lat, jestem chłopakiem i jest ze mną źle. Nie mam żadnych celów, brak mi motywacji. Ciężko nawiązuje mi się relacje z innymi ludźmi, ale wiem, że to z mojej winy. Każdą krytykę biorę do siebie, jakby ktoś chciał mnie skrzywdzić. Poza tym nie robię nic, żeby utrzymywać kontakty. Dużo gram na komputerze, to pozwala mi się odciąć. Mam rodziców po rozwodzie. Z tatą nie utrzymuję kontaktu. Nie mam własnego zdania i nie umiem wyrażać uczuć i potrzeb. Jakbym ich nie miał. Proszę o pomoc.

Z Twojego listu wynika, że masz za sobą trudne doświadczenia ( rozwód rodziców, brak kontaktów z ojcem). To wszystko i wiele innych czynników zwiazanych z Twoją osobowością składa sie na to, że tak trudno jest Tobie funkcjonować wsród rówiesników. Z opisanych objawów wynika, że jesteś w nastroju depresyjnym i masz typowe myslenie dla depresji. Moim zdaniem warto, żebyś pomyślał nad psychoterapią juz teraz , może być łatwiej zmienić niektóre z Twoich przekonań, a co za tym idzie też sposobu postrzegania świata i ludzi.

Witam. Na pewno zachęcam do bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą, psychologiem bo takie rozmowy uczą chociażby kontaktu z drugim człowiekiem i dają szansę na znalezienie powodów dlaczego tak jest i zmianę. Przesiadywanie przy komputerze zdecydowanie pogarsza stan emocjonalny i jeszcze bardziej odcina od ludzi.
Magdalena Brabec