Brązowa wydzielina po pierwszym stosunku

Witam! Proszę o pomoc. 15 stycznia po raz pierwszy uprawiałam seks z moim chłopakiem. Po 5 dniach zaczął lecieć brązowy śluz z pochwy. Czułam także kujący ból w okolicach jajników. Bardzo się martwię, co to może być? Jaka jest przyczyna tego lecącego brązowego śluzu? Zabezpieczaliśmy się, więc nie jest możliwe zajście w ciążę. Czy jeżeli będzie konieczna wizyta u ginekologa, mogę iść tam sama? Jeżeli nie to czy do gabinetu mogę wejść sama? I czy lekarz może i wszystkim powiedzieć rodzicom? Dodam, że mam 16 lat, w maju będę miała 17. Okres zazwyczaj dostaję po 5 dniu każdego miesiąca.

Lek. Marta Hat

Witam! Nie ma możliwości postawienia prawidłowej diagnozy bez osobistego badania. Brązowa wydzielina i kłucie w okolicy jajników mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, czasem są skutkiem otarć w obrębie delikatnej śluzówki dróg rodnych, mogą świadczyć też o poważniejszych schorzeniach (co w Twoim przypadku jest bardzo mało prawdopodobne), wreszcie nie muszą świadczyć o żadnej patologii. Jeżeli antykoncepcja została zastosowana w sposób prawidłowy powinna zapewnić ochronę przed ciążą. Jeżeli dolegliwości się utrzymują należy udać się do ginekologa. Prawo mówi, że u osób między 16 a 18 rokiem życia zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych jest wymagana zarówno od pacjenta, jak i od przedstawiciela ustawowego (nie musi to być zgoda osobista, czy na piśmie, nie ma precyzyjnych ustaleń). W związku z tym lekarz może odmówić badania i poinformować, że udzieli go po uzyskaniu zgody przedstawiciela ustawowego (czyli zwykle rodzica). Nie oznacza to oczywiście, że rodzic musi być obecny przy badaniu. Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska i w przypadku osób uznanych w świetle prawa za zdolne do wyrażenia zgody na rozpoczęcie życia seksualnego (po 15 roku życia) w przypadku sprzeciwu pacjenta nie może informować rodzica o tym fakcie. Pozdrawiam