Centralne wypadanie krążka międzykręgowego, który w linii pośrodkowej wypukla się do kanału kręgowego
Proszę o interpretację RM odcinka lędźwiowego: Na poziomie L4/l5 centralne wypadanie krążka międzykregowego który w linii pośrodkowej wypukla się do kanału kręgowego na głebokość 3 mm

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania
Opis dyskopatii odcink alędźwiowego kręgosłupa. W zależności od nasilenia objawów klinicznych wskazane leczenie zachowawcze lub operacyjne. Bez przeprowadzenia badania nie jestem jednak tego w stanie stwierdzić. Sugeruję kontakt z ortopedą lub neurochirurgiem.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.