Chondromalacja w obu kolanach u 37-latka

Witam Stwierdzono u mnie boczne przyparcie rzepk,chondromalacjęi w obu kolanach.Przyjąłem zastrzyk z kwasu hialuronowego.Jest trochę lepiej ale to nie to.Proszę o poradę co mam dalej robić jakie kroki mam podjąć?Uprawiam kulturystyke i mam pytanie:Czy mogę chociaż lekko ćwiczyć nogi czy wogóle mam wykluczyć treningi nóg.Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.

Witam,

w wypadku bocznego przyparcia rzepki należy zadbać o rozciąganie mięśnia czworogłowego i pasma biodrowo-piszczelowego. Statyczne treningi nie są wskazane, ponieważ mogą powodować bóle. Oprócz rozciągania, o którym napisałem, zalecałbym bieganie i jazdę na rowerze.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek - chirurg ortopeda