Ciągłe bóle stawów i uczulenie

Witam. Pytanie dotyczy mojej 55 letniej mamy. 3 lata temu leczona była na boreliozę (antybiotyk przez miesiąc), 2 lata temu kurację powtórzono gdyż wyniki były złe i znów antybiotyk przez miesiąc na tym zakończono leczenie. Od tamtej pory ciągle coś jest nie tak mama w tej chwili leczy się na nadciśnienie, krążenie często ma arytmię. Bardzo uciążliwe jest uczulenie które występuje w postaci bąbli prawie na całym ciele poza tym puchnie twarz krtań, język, warga górna i dolna ostatnio oko. Pacjentką alergologa jest ok 1,5 roku jednak przyjmowane leki nie pomagają, twarz puchnie ok 2 razy w tygodniu (dodam, że przestrzega diety). Od miesiąca pojawiły się straszne bóle stawów rąk i nóg oraz bóle stawu biodrowego, mrowienie stawu biodrowego przechodzące aż do podbrzusza (mama ma osteoporozę od kilkunastu lat). Niedawno wykonała testy ana profile 3 który wykazał przeciwciała przeciwko SCl/70 oraz przeciwko RO52, miano 1:1000 typ świecenia jąderkowy. Czy wspomniane bóle stawów mogą być przyczyną choroby immunologicznej? Proszę o odpowiedź i jakąś poradę. Z góry dziękuję. M.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Dolegliwości bólowe oraz o typie parestezji m.in. mrowienia, mogą być wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zmian w jego obrębie spowodowanych osteoporozą, jak również choroba autoimmunologiczna, której często towarzysza zapalenia stawów. Za ta ostatnia przemawia wynik oznaczenia miana przeciwciał ANA. Wskazana jest konsultacja reumatologiczna.

Pozdrawiam