Co jest przyczyną tego swędzenia?

Dzien dobry ! Mam 34 lata. Moja cera byla bardzo sucha, sciagala i piekła szczególnie w okresie zimowym.Od kwietnia mialam kontakt z roślinami robiac zdjęcia. Dotykaly mi twarzy. Odkąd zaczelo obowiazywac noszenie masek na twarz zaczelam się jakoś czesciej po twarzy drapac. 11 dni temu w rzepaku robilam zdjęcie. Wtedy mocno zaczelam kichac i oczy mnie szczylaly. Drapalam buzie. Obecnie cera swedzi i jest jakis taki nierowny rumień, wykwit różowy. Pojawiaja się malutkie rozowe plamki i na tych plamkach jest wyprysk z biala glowka bardzo malutki ktory swędzi. Ogolnie buzia sucha I ten rumien taki nierówny. Kupilam krem na noc do cery naczynkowej. Ten rumien nie schodzi. Wcześniej był bledszy. Nie wiem co robic i co mi dolega. Co jest przyczyna swiadu tych krostek. Pije wapno. Całe życie mylam buzie zwyczajnym mydłem i woda kranowa i to mógł byc błąd. Mam plyn miceralny do cery naczynkowej i nim myje. Prosze o porady.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w celach diagnostycznych powinna Pani jak najszybciej udać się do lekarza. Zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie skóry może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być tzw. alergiczny wyprysk kontaktowy. Jego charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie, silny świąd skóry, która dodatkowo może się łuszczyć, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmiany w postaci bąbli, pęcherzyków lub pokrzywki. W celu rozpoznania stosuje się tzw. testy płatkowe, które polegają na przyklejeniu na ciele badanego plastrów. Jeżeli pacjent jest uczulony na daną substancję pojawi się reakcja skórna, np. w postaci zaczerwienienia czy swędzenia.

Z Pani opisu wynika, że alergia pojawiła się po kontakcie z rzepakiem. Osoby, które uczulone są na jego pyłek powinny być szczególnie ostrożne w kontakcie z rzepakowym miodem, który może wywoływać wiele niepożądanych reakcji. Warto zastosować odczulanie, która pomoże w walce z alergią.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na naszym portalu, z których dowie się Pani więcej na temat alergii:

https://portal.abczdrowie.pl/wyprysk-kontaktowy-egzema

https://portal.abczdrowie.pl/alergiczne-kontaktowe-zapalenie-skory

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów abczdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moglo-wywolac-pokrzywke

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/krostki-zmieniajace-sie-w-swedzace-plamki-u-28-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.