Co mam robić z tym dudnieniem w uchu?

Dzień dobry, Od 10 lat słyszę własne tętno w uchu. Zaczęło się od ekstracji 8. Dudnienie przy infekcjach jest nie do zniesienia, odgłos buczenia w głowie potrafi doprowadzić do szału. Kiedyś byłam u laryngologa w tej sprawie, po usg nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, a lekarz poinformował mnie, że jakieś duże naczynie może opierać się o kanał słuchowy, operacja jest możliwa, ale jest ryzykowna i nie ma gwarancji. Chciałabym zapytać państwa. Jakie kroki mogę podjąć żeby coś zrobić z tą sprawą. Wspomnę jeszcze, że jak palcami nacisnę tętnice na szyi to huczenie ustaje, nie słyszę wtedy tętna. Od 10 lat choruje na SM (nie traktuje tego dudnienia tetna jako objawy choroby), nadciśnienie tętnicze( biorę regularnie leki, tętno jest stabilniejsze, ale nadal je słyszę w uchu).

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

słyszenie własnego tętna w uchu może być bardzo uciążliwe, a także wpływać na jakość życia. Chociaż USG wykazało brak nieprawidłowości, warto skonsultować się ponownie z laryngologiem w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań.

Jednym z możliwych rozwiązań może być badanie angiograficzne, które pozwala na szczegółową ocenę struktur naczyniowych wokół ucha i mózgu. Jeśli faktycznie istnieje duże naczynie, które uciska kanał słuchowy, operacja może być jedynym sposobem na rozwiązanie problemu. Jednak decyzja o niej powinna być starannie przemyślana, biorąc pod uwagę ryzyko i skutki uboczne.

Innymi możliwymi przyczynami dudnienia w uszach mogą być choroby związane z krążeniem krwi lub zaburzenia neurologiczne. W związku z tym, jeśli nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości w strukturach naczyniowych, warto skonsultować się również z neurologiem w celu przeprowadzenia dodatkowych badań.

Więcej informacji na temat opisywanych badań znajdzie Pani w naszym artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/angiografia-mozgowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.