Co oznacza to tętnienie w uchu?

Od miesiąca czuje tętnienie w uchu a dokładni tylko wtedy kiedy położe głowę na poduszkę (kładę się na lewy bok) i w lewym uchu zaczyna tętnić ,jest to dźwięk takiego wiatru w rytm serca ,z 3 tygodnie temu mialam płukane ucho i tez nic nie pomogło.Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uczucie tętnienia w uchu to uciążliwa dolegliwość, której przyczyną mogą być zarówno choroby związane z narządem słuchu, jak i schorzenia dotyczące innych układów.

Wśród chorób uszu wyróżnić można infekcje ucha wewnętrznego bądź środkowego lub chorobę Meniere'a, określaną również jako wodniak błędnika. Pulsowanie w uchu może pojawić się także na skutek nadmiernej ekspozycji na hałas lub w przypadku zalegania woskowiny, co jednak w Pani przypadku jest mało prawdopodobne.

Inne przyczyny tętnienia w uszach to: podwyższone ciśnienie krwi, stwardnienie rozsiane, urazy głowy, a nawet nowotwory, które należałoby wykluczyć w pierwszej kolejności.

Warto więc udać się do laryngologa oraz neurologa, aby rozpocząć diagnostykę w tym kierunku i wykluczyć najbardziej poważne choroby. Proszę również pamiętać o prawidłowej higienie uszu – w aptekach dostępne są specjalistyczne spraye, które rozpuszczają woskowinę.

Inne pytania o tętnienie w uchu znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-tetnienie-w-lewym-uchu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odczuwane-szumy-w-uszach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-tetnienia-w-uchu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.