Co mam robić z wypadaniem włosów po Covid?

Witam. Od pewnego czasu mam problem z wypadaniem włosów. Wypada ich około 20-40 dziennie plus około 200 podczas i po myciu. Czy mówimy już o wzmożonym wypadniu, czy mieści się to jeszcze w normie ? Dodam ze nigdy nie miałam problemu z wypadaniem i ponad dwa miesiące temu przeszłam covid.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zacznę od tego, że każdy zdrowy człowiek traci każdego dnia pewną liczbę włosów. Za normę uznaje się utratę nawet do 100-200 włosów na dzień, tak więc Pani sytuacja jak najbardziej mieści się w normie. Jednak wzmożone wypadanie włosów (którego nie było wcześniej) może świadczyć o istniejącym problemie w organizmie. Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele – od złej pielęgnacji, poprzez niedobory witamin i minerałów, problemy hormonalne (np. niedoczynność tarczycy), stres czy właśnie przebyte infekcje. Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.

Wypadanie włosów po zakażeniu koronawirusem to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów. Jest to tzw. poinfekcyjne, telogenowe wypadanie włosów. Jeśli niedawno przeszła Pani chorobę covid-19, to Pani organizm jest najprawdopodobniej nadal osłabiony (czas rekonwalescencji może wynosić nawet do pół roku). Proponuję, aby udała się Pani do lekarza POZ i zrobiła pakiet badań podstawowych, które zobrazują stan organizmu po infekcji oraz wykluczą anemię i niedoczynność tarczycy. Bardzo wskazane jest wzmocnienie całego organizmu odpowiednią dietą oraz suplementami. Szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-po-covid-19-coraz-wiecej-osob-zglasza-sie-po-pomoc-nie-wiedza-ze-to-poklosie-choroby.

Nasilona utrata włosów podczas mycia może z kolei wskazywać na nieprawidłową pielęgnację, np. zbyt silne preparaty. Czy w ostatnim czasie zmieniała coś w pielęgnacji, np. szampon czy odżywkę? Czy poddała się Pani jakimś zabiegom, np. farbowaniu włosów? Polecam, żeby włączyła Pani do pielęgnacji specjalne preparaty przeciw wypadaniu włosów i stymulujące ich porost.

Jeśli mimo upływu czasu i stosowania się do w/w wskazówek problem nie ustąpi, proszę rozważyć konsultację u trychologa, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę stanu włosów i skóry głowy oraz będzie mógł zaproponować adekwatną terapię (np. zabiegi mezoterapii igłowej).

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania znajdzie Pani w poniższych linkach:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ike-wlosow-srednio-moze-wypasc-dziennie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-normalne-ze-wlosy-wypadaja-przy-kazdym-myciu-lub-czesaniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-wlosow-podczas-ich-mycia

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.