Co robić z wypadaniem włosów podczas stosowania Depratalu?

Witam. Od dwóch miesięcy stosuję lek Depratal i zauważyłam, że zaczęły mi nadmiernie wypadać włosy brwi i rzęsy. Czy może to być spowodowane przez duloksetynę choć nie ma w działaniach niepożądanych leku wypadania włosów?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Jak sama już Pani zauważyła, wśród objawów niepożądanych przy stosowaniu Depratalu producent nie wymienia wypadania włosów. Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent inaczej reaguje na konkretny specyfik, dlatego tę wątpliwość powinna Pani omówić przede wszystkim ze swoim lekarzem prowadzącym.

Podczas stosowania leków psychiatrycznych powinno się regularnie wykonywać badania krwi, dlatego dobrze byłoby, gdyby Pani od tego zaczęła. Oprócz wykluczenia anemii oraz stanu zapalnego w organizmie należy ocenić pracę tarczycy, ponieważ niedoczynność tego gruczołu to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Skierowanie na te badania z krwi może Pani wystawić lekarz psychiatra lub lekarz rodzinny.

Nadmierne wypadanie włosów, brwi i rzęs może być spowodowane także innymi czynnikami: przebytą w ostatnim czasie infekcją (nawet tzw. bezobjawowym zakażeniem SARS-Cov-2), niedoborami składników odżywczych oraz silnym przewlekłym stresem lub trudnymi przeżyciami emocjonalnymi.

Doraźnie, dopóki nie znajdzie Pani przyczyny wypadania włosów, sugeruję suplementację kompleksem witamin z grupy B, cynkiem lub jakimś złożonym preparatem wzmacniającym kondycję włosów oraz specjalistyczny szampon i odżywkę dla osób z tym problemem. Więcej informacji jak zahamować wypadanie włosów, znajdzie Pani w obszernym artykule na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.