Co mam rozumieć przez taki opis badania płuc?

miazsz plucny rozedmowo przejasniony z obecnoscia rozsianych drobnoguzkowychzacienien (najw w ok wneki prawej 4mm i lewej 6mm)i siateczkowatych zageszczen miazszowych.Co to oznacza?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie klatki piersiowej. To najważniejsza profilaktyka w kierunku wielu chorób płuc, a także dokładna ocena tego ważnego narządu. Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś nietypowe objawy, jak kaszel, duszności, osłabienie organizmu, bóle w klatce piersiowej, czy podwyższona temperatura ciała.

Biorąc pod uwagę opis Pani badania radiologicznego, można by przypuszczać, że istnieje zagrożenie, że uchwycone zmiany odpowiadają gruźlicy. Jednakże, aby mieć dokładną pewność, należałoby poddać badaniu bakteriologicznemu plwocinę. Gruźlica to choroba zakaźna płuc, która wymaga właściwego leczenia oraz niezbędnej konsultacji lekarskiej.

Istnieje również pewne przypuszczenie, że obecny przejaśniony miąższ płucny z drobnymi guzkami mógłby wskazywać na sarkoidozę lub zmiany zapalne.

Prawdopodobnie będzie wymagana dalsza diagnostyka, oparta między innymi na wykonaniu tomografii komputerowej klatki piersiowej, a także pełnej morfologii krwi, CRP i OB.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia. Zalecamy, zatem wizytę u lekarza pulmonologa, który po analizie Pani wyników badań, zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/gruzlica

https://portal.abczdrowie.pl/sarkoidoza

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.