Co może być powodem bezsenności?

Witam. Ostatnio miewam problemy z bezsennością. Zaczęłam stresować się nią, aż zapędziłam się w błędne koło - nie mogłam spać, więc się stresowałam, a przez to, że się stresowałam, to nie mogłam spać. Ostatnio boję się iść spać - cała się trzęsę, robi mi się gorąco i samo uspokojenie trochę zajmuje, więc zasypiam jeszcze później. Mam też taki problem - przeglądając krótko telefon już w łóżku, przysypiam i nie mogę się na tym skupić, a jak go odłożę, to leżę i przez godzinę nie mogę zasnąć. Czy to może być spowodowane tym strachem przed zaśnięciem? Proszę o rady.

Witam Panią,
Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.
Bezsenność najczęściej ma podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,
przeżywane emocje, przykre doświadczenia z przeszłości,
depresja, zaburzenia nerwicowe, lęki, praca przy komputerze
i wiele innych.
Pani objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe,
Możliwe też, że jest Pani uzależniona od telefonu.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do problemów ze snem.
Nawet jeżeli żadne z powyższych u Pani nie występują,
to długotrwały brak snu może doprowadzić do zaburzeń
nerwicowych, stanów lękowych i wielu innych zaburzeń.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć bezsenność,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i do spotkań terapeutycznych.
Terapeuta dotrze do przyczyny Pani lęków, problemów ze snem
i pomoże Pani uporać się z lękami, bezsennością
i pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry.
Zaburzenia snu, które Pani opisuje, mogą mieć wiele przyczyn. Problemy ze snem są wywołane czynnikami psychosomatycznymi lub środowiskowymi.
Pisze Pani, że przyczyną Pani bezsenności jest lęk przed bezsennością, ale warto poszukać skąd wziął się ten lęk i co jeszcze może się pod nim skrywać. Problemy ze snem mogą mieć głębsze źródło. Być może są jeszcze jakieś inne rzeczy, które nie pozwalają Pani zasnąć. Mogą to być jakieś nierozwiązane problemy, duża ilość stresów w ciągu dnia, nadmierny lęk lub tzw. higiena snu.
Regularny, spokojny sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania i regeneracji organizmu. Należy dokładniej przyjrzeć się Pani sytuacji z uwzględnieniem obecnej sytuacji życiowej. Zachęcam Panią do konsultacji u psychologa.
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie.
Justyna Żebrowska-Naklicka
j.zebrowska.naklicka@gmail.com
tel. 693 548 457