Co może oznaczać czerwony kolor flegmy?

Witam Palę papierosy od około roku prawie codziennie góra 5 papierosów na dzień. Nie mam żadnego kaszlu, lecz od paru miesięcy ze śliną pojawiła się flegma. Zaczęło mnie niepokoić, że pare razy ta flegma miała czerwony kolor. Co to może oznaczać?

Lek. Paweł Szadkowski

Domieszka krwi w ślinie jest dość często występuje przy uszkodzeniu śluzówki w jamie ustnej. Jeśli jednak krew znajdowała się w plwocinie niezanieczyszczonej śliną to można mówić o krwiopluciu, którego najczęstszą przyczyną są: zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, rak płuca, gruźlica, bakteryjne zapalenie płuc. Jeśli objaw powtórzyłby się sugerowałby udać się do lekarza.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna diagnostyka proszę koniecznie zgłosić się do lekarza rodzinnego