Co może oznaczać powiększenie śledziony u 27-latka?

Witam, czy powiększona w usg do 12,9 cm śledziona przy prawidłowych wynikach morfologii krwi jest powodem do niepokoju? Mam 27 lat, 188 cm wzrostu i ważę 80 kg.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie powinno być powodu do niepokoju. Uważa się, że norma wielkości śledziony to 12cm, ale przy wysokim wzroście Pański wynik nie powinien świadczyć o żadnej patologii. Oczywiście może Pan za jakiś czas powtórzyć badanie usg, jeśli śledziona ulegnie powiększeniu lub będzie się Pan niepokoił - lekarz rodzinny może wypisać Panu skierowanie do hematologa.