Co może oznaczać taka czerwona plamka na piersi?

Pojawiła mi się czerwona plamka na piersi, smaruje ją od 3 hydrocortisonum, bo myślałam że to jakiś liszaj, ale nie pomogło i mam wrażenie że się trochę powiększyło. Plamka jest narazie mała, czerwona i ciepła. Znajduje się po wewnętrznej stroniue trochę nad sutkiem
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie samego opisu trudno stwierdzić, z czego dokładnie może wynikać pojawienie się tej zmiany. Ten problem warto byłoby skonsultować w pierwszej kolejności z dermatologiem.

Przyczyny zmian na piersiach mogą być różne. Być może pojawiła się w wyniku podrażnienia skóry, np. przez materiał. Czasami mogą być także sygnałem rozwijających się chorób o podłożu dermatologicznym. Czerwona zmiana może świadczyć np. o początkach grzybicy skóry. W jej przebiegu u pacjenta często pojawia się też swędzenie czy pieczenie. Leczenie grzybicy nierzadko bywa procesem długotrwałym. Zwykle w takim przypadku lekarz zleca specjalne preparaty do stosowania na skórę. Więcej o tym schorzeniu można przeczytać na stronie abcZdrowie.pl w jednym z artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-skory

Wszelkie zmiany na skórze mogą mieć również podłoże alergiczne lub świadczyć o łojotokowym zapaleniu skóry. Warto także dodatkowo udać się do ginekologa. Być może konieczne będzie również wykonanie badania usg piersi. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, tylko jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty.

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sucha-i-czerwona-plama-na-piersi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-moze-swiadczyc-czerwona-plama-na-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.