Co oznacza podwyższona prolaktyna?

Mam 19lat, przez maj,czerwiec i lipiec mialam nieregularne miesiączki, bylam u lekarza i zbadała mnie(wszystko ok). Teraz czekam na wynik cytologii i lekarka kazała zrobic mi TSH i prolaktyne. Mam juz wyniki i sa następujące TSH 4.38 uUI/ml, prolaktyna 36.4ng/ml 3IS. Współżyje z chłopakiem, ale robilam test i w ciąży nie jestem. Badania mialam wykonać miedzy 3a10dniem cyklu(zrobilam w 4dniu). I wychodzi,ze prolaktyne mam podwyższona. Co to oznacza?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim ma Pani podwyższone TSH, co może być przyczyną podwyższonej prolaktyny. Konsekwencją takich nieprawidłowości mogą być natomiast nieregularne miesiączki. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.