Co oznacza przedni płatek nieco pogrubiały, napływ mitralny dwufazowy?

Echo serca:zastawka mitralna - przedni płatek nieco pogrubiały, napływ mitralny dwufazowy E/A=1,5, śladowa fala zwrotna do LA.Zastawka aortalna: pierścień-20mm,opuszka-30mm,vmax 1,1m/sek, śladowa fala zwrotna do LV.Zastawka trójdzielna:Vmax 0,5/sek,śladowa fala zwrotna.Reszta w sercu Ok.Jest się czym martwić?

Przytoczony fragment opisu Echo serca NIE przemawia za istotną patologią. Należy pamiętać, że jest to JEDNO z badań oceniających pracę serca. Dodatkowo Echo serca jest badaniem subiektywnym, co oznacza, że inny lekarz, lub badanie na innym aparacie, może zostać inaczej opisane co do szczegółów. Zawsze decyduje stan kliniczny - czyli człowiek siedzący przed lekarzem.
Ale na koniec napiszę, że Opis badania nie budzi we mnie niepokoju.
Warto jeszcze sprawdzić wielkość lewego przedsionka na opisie (LA).
Serdecznie pozdrawiam.